חוותון 3 פברואר 2015

נשלח 25 בפבר׳ 2015, 10:29 על ידי Omri Lipzin   [ עודכן 25 בפבר׳ 2015, 11:59 ]
גיליון לכבודה של ג'ודי סגל

לפני כחודש נערכה בחוות הנוער מסיבת יום הולדת מרשימה לכבודה של ג'ודי שהגיעה לגיל 70 שנה, שמתוכן עבדה 35 כמגייסת משאבים לחוות הנוער. לכבוד המאורע הוחלט לקיים לכבודה ערב חגיגי בנוכחות משפחה ואורחים. כשפנו אל ידידי החווה ואל תורמיה בארץ ובחו"ל, כדי להזמינם הם שאלו מה לעשות לטובת כלת השמחה, בידיעה שג'ודי היא חוות הנוער וחוות הנוער היא ג'ודי. הם נענו שחלומה של ג'ודי הוא להקים בית לחיילים בודדים בוגרי החווה.
ואכן, הערב הגיע, וגם האורחים. כולם נהנו מאווירה טובה, מארוחה משובחת ומהופעות מרשימות של ילדי החווה. מהמתנות הנאות שנאספו יחד אל קרן שמטרתה הקמת הבית, ייהנו בקרוב, כך כולם מקווים, החיילים הבודדים. מזל טוב ג'ודי! 

ארועים מיוחדים

מחזור "עשור" חוגג עשור...

כתבה: לובה לגרנסקי

קבוצת "עשור" (כיתת נעל"ה של מסיימי שנת 2004 - נראה לי שהינו מחזור נ"ב) חגגה עשור לסיום הלימודים, באירוע חגיגי ביום ו' 14.11.2014.
החגיגה החלה במסעדת רוזה במרכז העיר, אליה הוזמנו כל חברי הכיתה, וכמובן המדריכה דורה והמחנכת ראיסה. (סיגלית, המדריכה השנייה שלנו, לא מתגוררת בארץ לכן לא יכלה להגיע). לפגישה הגיעו רוב החבר'ה וכמובן שמאוד שמחנו לראות זה את זה.

 מה עשינו שם? כמובן שהתחבקנו, דיברנו, צחקנו, הזכרנו את הימים המרגשים מחיי נעל"ה, ואכלנו. 
בין הרגעים המרגשים של המפגש היה רגע מאוד מיוחד ומרגש כאשר שני בני הכיתה (סלבה וגרגורי) הגישו זרים ענקיים של פרחים לדורה ולראיסה, שלא לא ציפו לכך כלל. הן התלהבו, וראיסה אמרה שאף פעם לא קיבלה זר פרחים כה יפה וגדול....:-)

עוד קטע מיוחד היה כאשר שני חבר'ה מהכיתה, שלא יכלו להגיע למפגש, צילמו את עצמם מוסרים ד"ש לכולם. הצילום הוקרן על המסך. אחת המוקלטות בווידוא היא תמר, שכרגע לומדת לתואר שני בארה"ב והשני הוא מיכאל שכרגע מתגורר עם משפחתו במוסקבה.

אך, הכי מרגש ומצחיק היה כשהוקרן סרטון של כחצי שעה, הכולל קטעי ווידאו של חיינו מהפנימייה - חגיגות פורים בתחפושות, חגיגות עונג שבת, מסיבת סיום ועוד

לאחר הארוחה במסעדה, נסענו לחווה לעשות טיול זיכרונות ולהצטלם. התחלנו מאולם התרבות, שם הצטלמנו בדיוק לפי אותם המקומות שבהם הצטלמנו לפני עשר שנים במסיבת הסיום.

אחר כך עברנו לבניין שבו גרנו שלוש שנים, לחדר אוכל, לבית ספר...


משלחת לברלין

באמצע דצמבר יצאה משלחת מטעם החווה לברלין, שם פגשו חבריה אנשים העובדים עם בני נוער כדי לשמוע מהם על עבודתם. בין היתר הם שמעו על פרויקט מיוחד באחת השכונות היותר עניות של ברלין, בה מוקצב לנוער סכום של 8000 יורו לפרויקטים ביוזמתם. בני הנוער רשאים להציע כל הצעה ואחרי שכל ההצעות נאספות, נפגשים כל המציעים וחושבים יחד (!) איך לחלק את הסכום הכולל. דבר לא פשוט כלל וכלל!

רעיון אחר עליו שמעו חברי המשלחת הוא הדרך בה מכינים את בני הנוער לבחירות. חברי העמותה, העוסקת בנושא, מנסחת 18 שאלות זהות הנשלחות אל נציגי המפלגות. לאחר שאלה עונים על השאלות, משכתבת העמותה את דבריהם לשפה שבני הנוער יוכלו להבין, ולאחר מכן נלמד המצע של כל מפלגה בכיתות. כשבוע לפני הבחירות האמתיות נערכות בחירות-דמה בבתי הספר, שתוצאותיהן מנבאות כמעט במדויק את תוצאות הבחירות האמתיות!

הביקור בברלין כלל כמובן גם סיורים ברחבי העיר ופגישות עם חברי המשלחת (שביקרה אצלנו לא מזמן) ושעשו הכול כדי שנרגיש מצוין. היה מעניין ומשכיל!

בית ספר "מגשימים"

תאוריה ומעשה נפגשים בחוות הנוער

לפני כשבוע נערך בחוות הנוער כנס בנושא אוטיזם, שנולד כתוצאה משיתוף הפעולה בין בית ספר "מגשימים" שבחוות הנוער ובין האוניברסיטה העברית. במסגרת שיתוף פעולה זה נפגשים לאורך השנה שלושה מנהלים של בתי ספר של החינוך המיוחד עם ארבעה פרופסורים מהאוניברסיטה העברית. מטרתו היא קרוב התאוריה למעשה ואת המעשה לתאוריה.

בכנס השתתפו קרוב ל-300 אנשים, שכללו אנשי מקצוע מכל תחומי החינוך, הפסיכולוגיה והרווחה. בכנס הרצה פרופ' יורם יובל בנושא "רגשות ומחשבות בעולם החינוך המיוחד". כמו כן הרצה אביחי ריבלין, מנהל בית ספר "מגשימים", על חשיבות הקשר הבלתי אמצעי שבין ילדים רגילים ובין ילדים מהחינוך המיוחד. הוא הדגים את דבריו מחיי היום יום של הילדים בחוות הנוער. לדבריו, הקהילתיות הפורה שבמרחבי החווה היא זו המאפשרת מפגשים בלתי אמצעיים בין התלמידים המאפשרים ללמוד לקבל את השונה, ללא סיסמאות.

כמו כן יוצאים נשכרים הן הילדים הרגילים, הרואים עם מה נערים אחרים בגילם מתמודדים, הן ילדי "מגשימים" שמחנכיהם רואים מול עיניהם ללא הרף את הדגם הרגיל ושואפים להשיגו ומשום כך מצליחים להוציא מחניכיהם את המרב.

מכינת הראל – המחזור הראשון לקראת סיום

המחזור הראשון של המכינה הקדם-צבאית מגיע בימים אלה לסיומו. אחרי חצי שנה של הכנה פיזית ומנטלית מוכנים החבר'ה לגיוס משמעותי, חלקם לקרבי וחלקם לסיירות. לדברי ישי, מנהל המכינה "האווירה טובה והחניכים שמחים לקראת העתיד, והמחזור השני כבר מתחיל להתגבש".

בהצלחה!

חדשות

בחוות הנוער שוקדים על פיתוח מגמה למוסיקה בשיתוף פעולה עם האקדמיה למוסיקה.

כמו כן, נבדקת אפשרות לשיתוף פעולה עם מכללת עזריאלי להנדסה, בתכנית שתשלב את תלמידינו.

"אחריי" בחווה – בימים ראשון ורביעי, הכנה לצה"ל.

המשלחת לפולין מתארגנת לקראת הנסיעה.


פעילות חברתית ערכית

פעילות חנוכה משותפת של ילדי כיתה ז עם קבוצת "מגשימים"

כתב: שגיב טובול

בחוות הנוער הציוני שלנו מתרחשות פעילויות חברתיות מבורכות רבות. אחת מהן, התרחשה ממש לפני היציאה לחופשה, במסיבת חנוכה של ילדי כיתה ז' 2 עם תלמידים מקבוצת "מגשימים".

קדמה לפעילות זו פגישת הכנה קצרה עם שחר, מדריך קבוצת "מגשימים", שבמהלכה שיחקו תלמידי כיתה ז' משחק, שהדגים עבורם "מה זה להיות ילד עם מוגבלות". המשחק הדגים באופן מעניין את המכשלה הבסיסית של אנשים עם מוגבלות תקשורתית, והיא אי היכולת להבין קודים של תקשורת. בלעדי קודים אלו, נותר האדם תלוש מהקונטקסט ומחפש סימני זיהוי שיאפשרו לו לחזור להתמצאות. 

פעילות החנוכה שאורגנה על ידי מדריכי קבוצת "מגשימים", כללה משחק "בינגו חנוכה" משותף, שירה בציבור, הדלקת נרות ואכילת סופגניות מתוקות. החשש שליווה את תחילת הפעילות פינה את מקומו להרגשה של שותפות. לשמחתנו התלמידים נהנו.

אנו מתכוננים לעשות פעילויות משותפות אחת לחודש בנושאים שונים, בהם ננסה לבטל את המחיצות ולקרב בין התלמידים. מי ייתן ונצליח לראות גם בחיים ממש כי "האחר הוא אני". 

ד"ש מפינת החי של קרן


 

צמד השרקנים של פינת החי ברגע נדיר של שיתוףסיור של"ח כיתות ט' לנחל המערה ושמורת הטבע נחל דולב

           כתב: שי והבה

בתאריך ה- 30.12.2014 יצאו תלמידי כיתות ט' עם מורי השל"ח ומחנכי הכיתות ליום של"ח בהרי יהודה. המסלול נפתח בקרבת הישוב נס הרים עם הליכה אל עין חוד, שם הבחינו התלמידים בשוקת המשופצת ובעדויות השונות לנוכחות האדם בסביבה. בנוסף למדו התלמידים על תפקיד הטראסות הקדומות במקום ועל דרך הגעת המים לבריכת האגירה.

המשך המסלול היה בחורבת בית עיטאב, שם הבחינו התלמידים בשרידי מבנים המתוארכים ככל הנראה לתקופה הצלבנית. כמו כן ערכו התלמידים תצפית אל עבר השפלה והיישובים השונים בסביבה. הליכה קצרה בין צמחייה ים תיכונית ופרחי כלנית הובילו אל עבר נחל המערה שבשמורת נחל דולב. התלמידים צעדו בין עצי האלון הרבים בדרך מרהיבה ביופייה. משטחי סלע גדולים שהמים שחקו הפכו למגלשות על ידי התלמידים. בסוף המסלול חיכה האוטובוס שהוביל אותנו חזרה אל חוות הנוער הציוני.

   

פעילות כיתות ט' במוזיאון ישראל

כתב: שי והבה

בתאריך ה- 29.12.2014 יצאו תלמידי כיתות ט' עם מחנכי הכיתות לפעילות העשרה במוזיאון ישראל. במוזיאון חולקו התלמידים לקבוצות עבודה וחקרו את התערוכות השונות. חלק מהתלמידים בחנו את מודל היופי בימים עברו כפי שהוצג בתערוכת הלבוש המרהיבה, אחרים בחנו את מקומם של בתי הכנסת המשוחזרים מרחבי העולם, את תשמישי הקדושה השונים ואת מעגל החיים היהודי. דפי משימה שחולקו לתלמידים ובמסגרתם חקרו ותארו התלמידים את המוצגים השונים, הפכו את הלמידה במוזיאון ללמידה משמעותית. הפעילות העצמית של התלמידים תוך כדי מתן שאלות מכוונות, העניקה לתלמידים חוויה לימודית וחברתית. כמו כן סיירו התלמידים בתערוכות נוספות במוזיאון ובהן אגף הארכיאולוגיה והאומנות.


בית הספר הצרפתי בעקבות ז'בוטינסקי והתנועה הרוויזיוניסטית
    
"מקורבן לאדם חופשי הנלחם על חייו ושולט בהם"

כל תלמידי התיכון יצאו לטיול בנושא המחתרות בתקופת המנדט הבריטי. הטיול התחיל בארמון הנציב, שם התלמידים קיבלו תדרוך. משם הלכו לשער יפו, שם סופר לתלמידים על המנדט הבריטי. שם הם גם שמעו על שתי הגישות השונות של הרצל ושל ז'בוטינסקי כלפי המנדט הבריטי. במגרש הרוסים הם ביקרו בכלא מתקופת המנדט הבריטי, וראו סרט על לוחמי המתחתרות. שחקן הציג את האווירה של אתה התקופה. הם שמעו על תנאי החיים בכלא; על הרב אריה לוין שהיה רב האסירים שגילה כלפי האסירים הרבה אמפתיה ועזר להם עד כמה שיכול היה; על האסירים פיינשטיין וברזני שהתאבדו; ועל הרימון שהוכנס לתפוז. הטיול הסתיים בנחלאות, שם צפו בהופעה.

מצוינות בספורט

 שחייה - אליפות ישראל לנוער

באליפות ישראל זכו תלמידי חוות הנוער בהישגים יפים:

דניאל קפלן זכה בשתי מדליות זהב ובשתי מדליות כסף במשחי גב!

מרק שפרקין זכה במדליית זהב במאה מטר חתירה!

אושר אונטרשלג זכתה בשתי מדליות זהב ובשתי מדליות כסף בחתירה!

מאיה עצמון זכתה במדליית זהב ובשלוש מדליות כסף בסגנונות שונים!

ירון מולכו זכה במדליית כסף במשחה גב!

כל הכבוד – גאים בכם!!

 

סייף - אליפות ישראל לנוער

באליפות ישראל לנוער זכה אמיר מירונוב במדליית ארד!

כל הכבוד!!

חג השפה העברית + חידון

חג השפה העברית בחוות הנוער

לכבוד חג השפה העברית שחל בכ"א בטבת (12.1) נערכו בבית הספר פעילויות שונות לטיפוח השפה ולעידוד שימוש ראוי בה. התלמידים למדו על פועלו של אליעזר בן-יהודה ועל חידושי האקדמיה ללשון העברית. תלמידי כיתות ח' למדו מילים חדשות בעברית, ולאחר מכן יצאו אל מרחבי החווה כדי לבדוק את ידיעותיהם של תלמידים, מורים ושאר אנשים בחווה. לאחר שחזרו, דיווחו על הקורות אותם.

גם אתם יכולים לבדוק את ידיעותיכם בעברית (תשובות בסוף העלון):

1. מהו "שומרן דפים"? ומהו "חישכון"? (רמז: קורה בד"כ במצבים מעין אלה)

2. איך אומרים בעברית "שאלה אמריקנית" ו"אנסין"?

3. מה תפקידו של "עיטוי"?

4. אם אתם אוהבים "זללת" זאת אומרת שאתם אוהבים...?

    ואם אתם משתמשים ב"פמפמת" בעבודה שלכם, סימן שאתם ....?

עיצוב


במסגרת שיעורי עיצוב בשכבות ח' וט' מתנסים התלמידים בטכניקות מעשיות שונות של אומנות. בתמונות הנ"ל אפשר לראות יצירות לכבוד ט"ו בשבט, כשהמטלה הייתה יצירת חיה מאצטרובל ומפלסטלינה.

אנשים טובים באמצע הדרך... אצלנו בחווה

דידו – זוכה בפרס רה"מ לספרות עברית

ביום שלישי 20.1.2015 פרסם משרד התרבות והספורט את שמות הזוכים בפרסי רה"מ לספרות עברית ע"ש לוי אשכול לשנת תשע"ה: אלי הירש, סבינה מסג, יגאל סרנה, שהרה בלאו, יערה שחורי, אמונה אלון, יעל נאמן, אילן שיינפלד, צביקה שטרנפלד, דידו ש. דידובסקי, יעקב ביטון, יוסף עוזר, יוסי סוכרי.

משיקולי הועדה לבחירתו של דידו: "משורר נפלא, שלא הגיע לידיעת הציבור בשל ענוותו. ביצירותיו מתגלה לב חם ונאמן, יושר גדול והשקפת עולם רחבה, הומניסטית, עין רגישה של אמן חובקת את העולם באהבה. דידו הוא משורר בעל יכולת סגנונית מצוינת, אם כי לא ראוותנית, והשירה שלו חודרת ללב הקורא בישירות בלתי מצויה".

עד כה פרסם דידו שלושה קובצי שירה "אבן גיר רכה" (1999), "האיש מבבל" (2012) שזיכה אותו בפרס אקו"ם, ו"לזכר הזמן". כמו כן הוא פרסם סיפורים קצרים: "כדורים פורחים" שזכה בתחרות הסיפור הקצר של "הארץ" ו"הבית הזה" שזכה בפרס עינת.

מזל טוב!

דידו בחר לשתף אותנו באחד משיריו:

עֵץ זַיִת מְאֻבָּק:

הַרְבֵּה גְּיָסוֹת עָבְרוּ כָּאן

וַעֲנַן הַגֶּשֶׁם עֲדַיִן בַּמֶרְחָק.

אֲנוּחַ פֹּה מְעַט.

תשובות לחידון

1. "שומרן דפים" הוא שמרדף או ניילונית, ו"חישכון" הוא בלאקאוט.

2. "שאלה אמריקנית" היא "שאלת בררה", ו"אנסין" הוא "קטע עלום".

3. "עיטוי" הוא ציפוי הניילון המודבק בחימום ובלחץ על כרטיס, ותפקידו לשמור עליו.

4. אם אתם אוהבים "זללת" זאת אומרת שאתם אוהבים "ג'אנק פוד".

    ואם אתם משתמשים ב"פמפמת" בעבודה שלכם, סימן שאתם אינסטלטור, כי "פמפמת" היא

    "פומפה".

הפינה האישית

לרות פרננדס מזל טוב לנישואי הבת!

לאולגה שכנין מזל טוב להולדת הנכדה!

לבוריס ברוכובסקי להולדת הנכד!עורכת:  ד"ר יהודית גולן בן-אורי

נמשכת ההרשמה לשנת הלימודים תשע"ו